
Gredzens ir burvīgs veids, kā simboliski parādīt piederību un svinēt savstarpējās attiecības. Ar laulības gredzenu tiek atzīmēta simboliska piederēšana vienam otram, ar draudzības gredzenu – nozīmīgas draudzības saites, ar žetongredzenu – piederība Tavai skolai u.tml. Ne velti lielajām, pasaulslavenajām sporta komandām ir savi gredzeni – tas ir veids, kā komandas biedri svin savu piederību konkrētajai komandai. Un, lai kāds būtu gredzena nolūks, ir svarīgi, lai to būtu iespējams ērti valkāt, kas nozīmē – gredzenam ir jābūt pareizā izmērā. Kā noteikt gredzena izmēru un ko ņemt vērā, lai to noteiktu maksimāli precīzi? Lasi un uzzini!
Kas nosaka gredzena izmēru?
Vide un dzīvesveids
Līdzīgi kā pēdas, arī pirksta izmērs visu laiku mainās, un ir dažādi faktori, kas to ietekmē, piemēram:
● fiziskā aktivitāte;
● gadalaiks;
● temperatūra (gan āra, gan ķermeņa);
● uzturs;
● grūtniecība u.c. vides un individuāli bioloģiski faktori.
Piemēram, grūtniecības laikā ķermenī var uzkrāties šķidrums un pirksti var piepampt, kā rezultātā gredzena izmērs būs lielāks nekā tas ir “lielāko dzīves laiku”. Savukārt, ja rokas ir vēsas, nupat ienākot no āra, pirksta izmērs būs mazāks nekā normālas temperatūras stāvoklī, attiecīgi, veicot gredzena mērījumu šajā brīdī, iegādātais gredzens būs par mazu.
Pirksta forma
Ir dažādi pirkstu tipi, ņemot vērā to formu, un pirksta tipam ir liela nozīme tajā, cik labi derēs gredzens.
Ja Tavi pirksti galos ir slaidāki, un to resnākā vieta ir pie pamatnes, Tev ir konusveida pirksti. Šādas formas pirkstu īpašnieki visdrīzāk gana bieži pazaudē gredzenus, jo tiem ir ļoti viegli noslīdēt no pirksta. Tas nozīmē, ka ir ļoti svarīgi, lai gredzens, uzvilkts līdz pirksta pamatnei, derētu gana cieši.
Otrs specifiskais pirkstu tips ir mezgloti pirksti – tas ir tad, kad pirksta locītava, kas ir tuvāk plaukstai, ir resnāka nekā citas pirksta daļas. Tas nozīmē, ka gredzenu izmēri ir jānosaka, mērot tieši šo locītavu, bet jārēķinās, ka rotaslieta varētu būt vaļīga un kustēties, kad uzvilkta līdz tai paredzētajai pirksta daļai. To var viegli labot, juvelierim palūdzot papildināt gredzenu ar izmēra korekcijas lodītēm – tās nebūs redzamas, kad valkāsi gredzenu, un to uzdevums ir radīt papildu saskares punktus, lai ierobežotu gredzena iespēju kustēties.
Kad veikt mērījumu, lai būtu pareizs gredzena izmērs?
Ir vairāki priekšnoteikumi, kas jāievēro, lai noteiktu pareizo gredzena izmēru. Pirms mērīšanas:
● neēd sālītus ēdienus;
● nedzer karstas lietas (tēju, kafiju, karstos kokteiļus u.tml.);
● nenodarbojies ar fiziskām aktivitātēm.
Visas šīs lietas var likt pirkstiem piepampt, kā rezultātā iegūtais mērījums būs nepatiess. Ir svarīgi, lai ķermeņa temperatūra būtu dabiska. Tāpat pirksti parasti ir nedaudz piepampuši īsi pēc mošanās, tāpēc izmēru labāk noteikt tuvāk pusdienlaikam, atrodoties komfortablā istabas temperatūrā.
Kā noteikt gredzena izmēru saviem pirkstiem?
Ir dažādas metodes, kā nomērīt pirkstus, lai, atbilstoši tam, tiktu piemeklēti atbilstoši gredzenu izmēri. Vislabāk un izdevīgāk būtu doties pie juveliera, lai šo mērījumu noņemtu ar speciālu mērierīci (to iespējams arī iegādāties internetā), taču ir vēl 3 citi paņēmieni, kā noteikt gredzena izmēru, atrodoties mājās. Pirms tam gan atceries – ja Tavs mērījums ir starp diviem oficiālā izmēru saraksta rezultātiem, izvēlies lielāko!
Papīra paņēmiens
Šai metodei būs nepieciešama šaura papīra strēmelīte un rakstāmais.
Ap mērāmā pirksta resnāko daļu (konusveida pirkstiem – tuvu plaukstas pamatnei, mezglotiem pirkstiem – ap pirksta locītavu) aptin papīra strēmelīti tā, lai būtu ērti (netin pārāk cieši). Ar pildspalvu vai zīmuli atzīmē to vietu, kur papīra gali pārklājas. Izmēri šo papīra garumu ar lineālu un izmēru tabulā atrodi tuvāko gredzena apkārtmēra rezultātu.
Drukājamais gredzenu izmēru noteicējs
Internetā ir atrodami PDF faili ar dažādiem izprintējamiem gredzenu izmēru noteicējiem. Izvēlies sev tīkamāko un izdrukā, bet ņem vērā, lai printēšanas noteikumos pie mēroga atzīme būtu vai nu pie “None”, vai “Custom Scale”, un procentu lodziņā ierakstīts 100%.
Pēc izdrukāšanas ar lineālu nomēri paraugu diametrus, lai pārliecinātos, ka tur rakstītais atbilst patiesībai. Tad seko paraugā minētajai instrukcijai, lai noteiktu pareizu pirksta izmēru.
Gredzena tehnika
Šis ir, šķiet, otrs vienkāršākais gredzena izmēra noteikšanas paņēmiens uzreiz pēc juveliera apmeklējuma. Paņem kādu gredzenu, kurš Tev ērti der uz mērāmā pirksta, un nomēri tā iekšējo diametru (t.s. “pirksta caurumu”) ar lineālu. Un darīts!

Kā uzzināt gredzena izmēru citam cilvēkam?
Ja šis uzdevums jāpaveic slepeni, gredzena saņēmējam nezinot, visefektīvākā ir kombinācija “esošs, derošs gredzens + savējais otrā frontē” jeb – palūgt kādam gredzena saņēmējam tuvam cilvēkam, lai nomēra kādu saņēmēja īpašumā jau esošu gredzenu, kas tiek valkāts uz noteikta pirksta (piemēram, saderināšanās gredzena gadījumā tas būs kāds gredzens, kas der uz kreisās rokas zeltneša), pēc augstāk aprakstītās metodes.
Ja tas nav iespējams, pastāv variants aiznest juvelierim foto, kurā ir labi un skaidri redzamas abas gredzena saņēmēja rokas – šādi juvelieris, pateicoties savai pieredzei, varētu mēģināt noteikt iespējamo izmēru amplitūdu.
Trešais variants, kā noteikt gredzena izmēru, kad citu iespēju nav – pavērot gredzena saņēmēja plaukstas, piefiksēt pirkstu specifiku un atrast savā draugu vai kolēģu lokā kādu ar līdzīga izmēra un tipa pirkstiem, un nomērīt tos. Iespējams, šādi varētu notrāpīt aptuvenu gredzena izmēru.
Lai vai kā, vienmēr labāk izvēlēties nedaudz lielāku gredzenu, jo tad tas vismaz derēs uz pirksta, un vajadzības gadījumā to varēs samazināt vai samainīt pret īstā izmēra gredzenu, ierodoties juvelierveikalā kopā ar gredzena saņēmēju.

Kvalitatīvi gredzeni un citi juvelierizstrādājumi
Kad gredzena izmērs ir noteikts, nākamais solis ir izvēlēties tīkamāko dizainu un iegādāties šo rotu. Apskati, kādus gredzenus piedāvā juvelierizstrādājumu veikals Given, dodoties uz kādu no klātienes veikaliem vai iepazīstoties ar internetveikala piedāvājumu. Izvēlies kvalitatīvas rotaslietas par patīkamām cenām!